Jak funguje frakční fototermolýza - komu je tento laserový postup kontraindikován?

frakční termolýza pro pokožku kolem očí

Frakční fototermolýza je metoda laserového omlazení pomocí bodového efektu laserových paprsků oxidu uhličitého na kůži. Používá se k odstranění vrásek, strií, strií a značek z kotev a akné. Deset let praxe prokázalo vysokou účinnost a bezpečnost této metody.

Výhody frakční fototermolýzy

Frakční fototermolýza má řadu nepochybných výhod oproti mnoha dalším metodám zlepšování zdraví pokožky:

 • bezpečnost a minimální vedlejší účinky;
 • neinvazivnost, neschopnost nakazit se virovou hepatitidou, infekcí HIV a jinými chorobami přenášenými krví a tělními tekutinami;
 • jednoduchá technika;
 • pohodlí pro pacienta;
 • schopnost zvolit individuální program expozice laseru pro každého pacienta;
 • cílené místní ošetření kožních defektů, jako jsou jizvy;
 • bezbolestnost;
 • schopnost používat u lidí s jakýmkoli fototypem kůže;
 • účinnost u pacientů v jakémkoli věku od 16 let;
 • krátké období zotavení.

Princip fungování

Jednou z výzev kosmetologie je vytvořit efektivní a bezpečný postup, který je minimálně invazivní a je doprovázen rychlým zotavením. Frakční fototermolýza byla navržena v roce 2004. Metoda zahrnuje vytvoření samostatných zón o vysoké teplotě (mikrotermální), oddělených neporušenými oblastmi. Díky těmto neošetřeným oblastem je epitel po expozici laseru rychle obnoven.

Po klinických studiích bylo zjištěno, že 3 měsíce po proceduře frakční fototermolýzy se vrásky kolem očí snížily u třetiny pacientů a stav kůže na předloktí se zlepšil u poloviny pacientů. Mikrotermální zóny byly umístěny v dermis v hloubce 0, 4 mm, jejich průměr byl 0, 1 mm a vzdálenost mezi nimi byla 0, 25 mm.

Následně byla vylepšena zařízení pro frakční fototermolýzu, což lékařům umožnilo změnit laserovou energii a vlastnosti mikrotermálních zón. To umožnilo použít frakční laserové omlazení k dosažení řady kosmetických úkolů.

Abychom pochopili, o co jde, je nutné si představit mechanismus působení frakční fototermolýzy. Pro manipulaci se používají velmi malé, přesně směrované (zlomkové) paprsky laserového záření. Způsobují mikroskopické poškození tkáně, která má být ošetřena.

Při frakčním laserovém ozařování stoupá místní teplota malých oblastí epidermis a dermis, což vede k zahřívání intracelulární vody a ke zničení buněk. To aktivuje regenerační procesy, stimuluje syntézu kolagenu a tvorbu mladých epiteliálních buněk. Tvorba kolagenu je doprovázena dlouhodobými účinky ve formě zvýšené hustoty pokožky a vyhlazení vrásek.

Na molekulární úrovni zahrnují změny vzhled proteinů tepelného šoku, transformujících růstových faktorů, kyseliny hyaluronové a dalších látek, které urychlují eliminaci poškozených oblastí kolagenu z buňky a tvorbu nových molekul kolagenu. K obnově povrchové vrstvy pokožky dochází do 2 dnů po expozici. Zničené buňky jsou po 2 týdnech úplně odlupovány z povrchu.

Ve frakcích se spouští intenzivní procesy obnovy, protože schopnost regenerovat tkáně pokožky je velmi vysoká. Bodový efekt poskytuje dostatečný přísun zdravých buněk, které slouží jako zdroj nových epiteliálních buněk.

Frakční fototermolýza neboli terapie Fraxelem zabraňuje tvorbě hypopigmentovaných skvrn u lidí s tmavou kůží, protože nevede ke zničení melanocytů - pigmentových buněk. Působením laseru se melaninový pigment redistribuuje, což vyrovnává pleť.

princip fungování frakčního laseru

Jaký efekt očekávat

Aby byla vaše duše naprosto klidná, přečtěte si recenze těch, kteří již tento postup použili: potěšení, obdiv a úplná spokojenost se samotným postupem a jeho výsledky. Poměrně bezbolestné, rychlé, nevyžadující chirurgický zákrok a dlouhé rehabilitační období, částečné omlazení obličeje vám poskytne radost ze zářivé mladistvé a zdravé pokožky:

 • zbaví vás jizev, pavoučích žil, strií na obličeji;
 • zužuje póry;
 • vybělí pokožku obličeje pigmentací;
 • utáhne ochablou pokožku, učiní ji pružnější a pružnější, protože v buňkách kůže bude pod vlivem laseru syntetizován elastin a kolagen;
 • vyhlazení vrásek;
 • nezanechá stopu „vraních nohou";
 • zlepší pleť;
 • zaostří konturu obličeje.

Účinek bude viditelný do týdne po prvním zákroku. Aby se to upevnilo a pokračovalo se v práci na vaší vlastní mládeži, doporučuje se provést několik sezení: jejich frekvenci a pravidelnost určí a doporučí lékař.

Druhy řízení

V kosmetologii se používají dva typy frakční fototermolýzy - ablativní a neablativní.

Neablativní frakční fototermolýza

V případech, kdy je zapotřebí efektivního účinku bez intenzivního poškození a dlouhého období zotavení, se používá neablativní frakční fototermolýza. Úspěšně se používá k vyhlazení vrásek, zvedání, zlepšování vzhledu, eliminaci jizev a stařeckých skvrn. Tento postup používá erbiový laser, který proniká do epidermis a nepoškozuje ji. Dalším typem záření používaným pro neablativní frakční postup je thuliový laser s vlnovou délkou 1, 93 nm.

Klinické studie prokázaly vynikající účinek postupu pro odstranění jizev po akné. Byla použita frakční fototermolýza pomocí erbiového laseru s vlnovou délkou 1, 54 nm. Šest měsíců po zákroku bylo zaznamenáno významné zlepšení u 83-98% pacientů, v závislosti na závažnosti jizevnatých změn na kůži.

Neablativní frakční fototermolýza se často používá k léčbě stařeckých skvrn. Kromě toho vám umožňuje eliminovat oblasti hypopigmentace, což způsobuje redistribuci melaninového pigmentu v kůži.

Neablativní frakční fototermolýza má dlouhodobý účinek. Stav pokožky po léčbě akné se tedy neustále zlepšuje po dobu 2 let po 4 sezeních. Léčba strií je doprovázena nejen odstraněním samotných strií, ale také zvýšením pružnosti okolních tkání. Nealativní frakční fototermolýza obličeje způsobuje výrazné snížení vrásek na čele a krku po dobu nejméně 3 měsíců po expozici.

Nežádoucí vedlejší účinky po frakční fototermolýze se vyskytují u 5% pacientů. Patří mezi ně zarudnutí nebo pigmentace v ošetřované oblasti. Mnohem méně často dochází k exacerbaci herpetické infekce a akné. Tyto jevy však brzy zmizí. Nebyly hlášeny žádné dlouhodobé nepříznivé účinky.

Ihned po zákroku se u některých pacientů projevuje mírná bolestivost a zvýšená citlivost ošetřované oblasti, ale tyto jevy jsou také krátkodobé.

Neablativní frakční laserové ošetření je tedy účinnou metodou pro eliminaci atrofických jizev, akné a malých jizev, poruch pigmentace. Postup je velmi zřídka doprovázen vedlejšími účinky a jeho účinek trvá dlouho.

vedlejší účinek frakčního omlazení

Ablativní fototermolýza

Ve srovnání s tradičními ablativními technikami je ablativní frakční fototermolýza doprovázena kratší dobou zotavení se stejnou účinností.

Tato technika se používá od roku 2007, kdy byla na příkladu CO2 laseru prokázána účinnost fotorejuvenace. Laserový paprsek vytváří oblasti poškození kůže v předem určené hloubce, která je doprovázena destrukcí a koagulací (skládáním) proteinů povrchových buněk pokožky. Nový kolagen se tvoří minimálně 3 měsíce po expozici, ve srovnání s 1 měsícem u neablativní techniky.

Použití zařízení s působením CO2 laseru (vlnová délka 10, 6 nm) nebo erbiového laseru (vlnová délka 2, 79 nebo 2, 94 nm) posiluje pokožku, odstraňuje hluboké vrásky a odstraňuje jizvy a jizvy i stařecké skvrny.

Díky své delší vlnové délce laser na bázi oxidu uhličitého proniká do hlubších vrstev pokožky a dokáže se vyrovnat s výraznými kosmetickými vadami. Erbiový laser s kratší vlnovou délkou má mělčí a mnohem rychlejší účinek, díky čemuž se oblast s vysokou teplotou prakticky nerozšíří do okolní tkáně. To je doprovázeno měkčím a bezpečnějším účinkem.

Dobré výsledky byly dosaženy při léčbě onemocnění tkání nosu - rhinophyma pomocí této techniky. Onemocnění je doprovázeno zarudnutím a zesílením kůže na nose, což vede k neatraktivnímu vzhledu pacienta. Po 3 měsících po zákroku je účinek pozorován u 69% pacientů, přičemž se netvoří jizvy ani pigmentace a nedochází k infekčním komplikacím.

Ve srovnání s neablativní frakční fototermolýzou je ablace během relace a bezprostředně po ní o něco bolestivější. Nepohodlí je častější při použití erbiového laseru. Po dobu 2 týdnů zůstávají pacienti v ošetřované oblasti červené a oteklé. Tyto efekty jsou charakterističtější pro CO2 laser.

Neablativní frakční technika přitahuje pacienty s rychlým zotavením a minimálními vedlejšími účinky. Ablativní fototermolýza je však účinnější a bezpečnější než konvenční laserová ablace. Používá se hlavně k odstranění hlubokých vrásek, jizev a jizev.

před a po částečném omlazeníúčinek frankatury omlazení

Indikace a kontraindikace

Postup se používá u mnoha kosmetických problémů:

 • poruchy pigmentace (skvrny, včetně senilních a vytvořené pod vlivem slunce);
 • známky stárnutí pokožky;
 • hluboké vrásky;
 • frakční fototermolýza očních víček, eliminace jemných vrásek na nich;
 • rozšířené póry;
 • důsledky akné;
 • strie a jizvy;
 • změny v citlivých oblastech (štětec, dekolt, víčka).

Proceduru nelze provést u všech lidí. Existují absolutní kontraindikace frakční termolýzy, při které by měly být zvoleny další kosmetické metody:

 • užívání drog - prekurzory vitaminu A (retinoidy);
 • existující drsné keloidní jizvy, například po operacích nebo popáleninách, což naznačuje špatnou regeneraci pokožky;
 • těhotenství a kojení;
 • epilepsie;
 • akutní infekce (onemocnění dýchacích cest, exacerbace angíny, cholecystitidy nebo pyelonefritidy, orální kandidózy, herpetické infekce v akutním stadiu a další);
 • dlouhodobý příjem glukokortikoidů uvnitř, cytostatika, imunosupresiva, antibiotika;
 • maligní nádory jakéhokoli orgánu;
 • exacerbace psoriázy.

Provedení postupu na pozadí těchto stavů je doprovázeno pomalým zotavením, tvorbou stařeckých skvrn a jizev a přidáním sekundární infekce.

Za určitých podmínek je manipulace odložena, ale po zotavení exacerbace ustoupí nebo je možné provést určitá preventivní opatření:

 • dermatitida v oblasti navrhovaného zásahu;
 • intolerance na léky pro lokální anestézii nebo jiné léky proti bolesti (novokain, lidokain, trimekain, ultracain a další);
 • chronické selhání ledvin, těžká hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy), těžký diabetes mellitus;
 • více krtků a bradavic v oblasti laserové aplikace;
 • předchozí postupy omlazení na úrovni dermis (3 měsíce) nebo epidermis (10 dní před zásahem);
 • autoimunitní onemocnění - systémový lupus erythematodes, sklerodermie, dermatomyozitida;
 • HIV infekce, hepatitida B a C;
 • nemožnost důkladné péče o pokožku během období zotavení.

Jak se postupuje

2 týdny před frakční fototermolýzou musíte přestat používat produkty, které poškozují pokožku, jako jsou peelingy a peelingy. Je nutné dočasně přestat používat externí přípravky obsahující následující látky:

 • retinol;
 • kyselina salicylová;
 • kyselina glykolová.
Fototermolýza je dobrou alternativou k chirurgickému faceliftu a laserovému resurfacingu. Proceduru může provést pouze kosmetička.

Nejprve odborník očistí povrch kůže pacienta vatovým tamponem a nanese anestetický krém obsahující lokální anestetikum. Po anestezii se aplikuje mast, která usnadní posouvání přístroje.

Poté začíná léčba problémové oblasti pomocí speciální trysky. Díky anestezii a proudění ochlazeného vzduchu, který je přiváděn do ošetřované oblasti, je proces zcela bezbolestný. Během něj bylo cítit jen slabé brnění. Lékař ošetřuje pokožku pohyby ve formě mřížky na ploše až 2 cm2. . .

Doba sezení závisí na oblasti ošetřované oblasti a je asi 30 minut. Léčení strií na bocích a břiše může trvat 40 minut.

Postup na původním přístroji Fraxel má 4 hlavní režimy s různými hloubkami průniku laseru:

 • Jemný (jemný) - jemný povrchový efekt, ideální k ošetření pokožky očních víček, mléčných žláz a dalších citlivých oblastí.
 • Oprava (obnova) - účinek na hluboké vrstvy dermis, který spouští obnovu vnitřní vrstvy pokožky. Nejlepší pro odstranění hlubokých vrásek, jizev, žilky, rozšířených pórů.
 • Obnovení (obnovení, obnovení) - nejběžnější technika, která vám umožňuje odstranit mělké vrásky, zbavit se známek stárnutí, malé jizvy po akné.
 • Restore Dual je postup fototermolýzy využívající jak erbiové, tak thuliové lasery, což je bezpečnější. Používá se pro všechny indikace pro terapii fraxelem.

Pro dosažení nejlepšího účinku je obvykle zapotřebí 3 až 8 ošetření v intervalech 1 měsíce. Počet sezení určuje lékař. Závisí to na závažnosti léze a ošetřované oblasti.

výsledek částečného omlazeníčástečné omlazení víček

Období zotavení

Ihned po expozici kosmetička pokožku ochladí a nanese na ni zvlhčovač a poté podrobně vysvětlí vlastnosti péče o ošetřovanou oblast.

Prvních 5 dní byste neměli spát na břiše. Naneste na ošetřenou oblast zvlhčovač třikrát denně. Po dobu 2 týdnů po fototermolýze nepoužívejte výše uvedené produkty na bázi retinolu, salicylové a glykolové kyseliny.

Doporučuje se vyhnout se přímému slunečnímu záření po dobu 2 měsíců. Když jdete ven, musíte si aplikovat opalovací krém s SPF 30-50 a znovu aplikovat po každých 2 hodinách pobytu venku.

V průběhu a během období zotavení se doporučuje přestat kouřit, protože složky tabákového kouře zpomalují zotavení a zhoršují účinek fototermolýzy.

Po zákroku mají někteří pacienti mírně zarudlou a oteklou pokožku. Tento účinek obvykle trvá 1-3 dny. Když zarudnutí zmizí, je vhodné vrátit se ke jmenování lékaře, aby se vyhodnotil první účinek terapie.

Pocit pálení může pacienta obtěžovat 2-3 dny. Můžete jej ulevit studenými obklady.

Puffiness je projevem normálního působení laseru na dermis. Vyskytuje se okamžitě po relaci a dosahuje maximální závažnosti za den. Edém je výraznější při léčbě očních víček a oblasti kolem očí. Po 2-3 dnech tento příznak zmizí sám o sobě.

V některých případech se pokožka po ošetření opálí a po 2 týdnech zmizí. Během týdne může být znepokojující suchost a pocit napětí, které jsou odstraněny pomocí zvlhčovače.

Při správném ošetření pokožky a dodržování všech doporučení pro péči o ni vedlejší účinky po 2 týdnech úplně zmizí.

Pokud byl proveden celý průběh léčby, účinek fototermolýzy trvá nejméně 3 roky.

účinek postupu částečného omlazení

Laserová frakční fototermolýza se provádí k omlazení, odstranění vrásek, pigmentace, strií a jizev. Je to bezpečnější než konvenční laserový zásah, ale neméně efektivní. Doba rehabilitace je krátká a není doprovázena závažnými vedlejšími účinky. Frakční fototermolýza se doporučuje všem pacientům, kteří chtějí zlepšit vzhled pokožky a udržet si mladistvost.