Péče o pleť proti stárnutí

Nejpůsobivějších výsledků v omlazení pokožky obličeje, krku a dekoltu lze dosáhnout profesionálními kosmetickými procedurami. Nabízíme vám, abyste pochopili, jak fungují, komu jsou doporučovány a co přesně je třeba udělat pro zachování mládí.

ženská kůže po 40 letech

Důležité: procedurám proti stárnutí by měl důvěřovat pouze odborník - kvalifikovaný kosmetolog na specializované klinice. Pouze v tomto případě si můžete být jisti výsledkem.

Co se děje s kůží s věkem

Mladá pokožka je hladká, jemná, elastická a pevná. Má rovnoměrný odstín a zdá se, že září zevnitř. Obličej vyžaduje minimální péči a vypadá dobře v kteroukoli denní dobu – i druhý den ráno po bouřlivém večírku.

Ale čas plyne a objevují se první známky stárnutí: matná pleť, pigmentace, vrásky, záhyby, ochablost a ztráta elasticity. Tento proces probíhá u každého různou rychlostí. Dobrá dědičnost, zdravý životní styl, neustálá sluneční ochrana a pečlivá osobní péče vám umožní oddálit výskyt známek stárnutí.

Nyní je zvykem rozlišovat dva typy stárnutí. Chronoaging je způsoben geneticky podmíněnými přírodními procesy. Ovlivňuje je mnoho faktorů, od hromadících se buněčných mutací až po pokles syntézy hormonů. V důsledku toho se buňky obnovují pomaleji, snižuje se tvorba bílkovin nezbytných pro udržení pevnosti a pružnosti pokožky a snižuje se hladina vlhkosti v důsledku nedostatku kyseliny hyaluronové. Mění se nejen kůže: s věkem se vrstva podkožního tuku ztenčuje, dochází ke gravitační ptóze.

Kouzelná pilulka na chronoaging zatím neexistuje, ale správný životní styl umožňuje prodloužit mládí, včetně mladistvé pleti. Péče proti stárnutí také umožňuje oddálit výskyt známek stárnutí, odložit je na pozdější dobu.

Fotostárnutí je spojeno s chronickou expozicí UV záření. Sluneční paprsky ničí buňky dermis a způsobují předčasné vyblednutí pokožky. Z tohoto důvodu otevřené oblasti pokožky stárnou dříve než uzavřené. Ti, kteří se rádi opalují na pláži nebo v soláriu, stejně jako ti, kteří tráví hodně času na ulici, čelí vzniku vrásek, pigmentacím a novotvarům dříve než ti, kteří jsou zvyklí se před sluncem schovávat. Abyste se ochránili před fotostárnutím, musíte pečlivě chránit svůj obličej a tělo před vystavením slunečnímu záření.

ochrana před sluncem vás udrží mladistvou

Známky fotopoškození se objevují dříve než změny související s věkem. Projevy obou typů stárnutí mohou být podobné, často se doplňují a umocňují, ale pro každou variantu existují znaky charakteristické:

Chronoaging Fotostárnutí
Barva Bledý, se žlutavým nádechem Nerovnoměrné, se stařeckými skvrnami, solární lentigo
Tloušťka Kůže se ztenčuje Kůže se stává silnější a drsnější
Cévní změny Obvykle chybí Vzhled telangiektázií
Pružnost Snižuje se Snižuje se
Pružnost Snižuje se Snižuje se
vrásky Převážně tenký povrch hluboké záhyby
Suchost vychází vychází
Novotvary Může se objevit v dospělosti Může se stát maligním v důsledku poškození buněk DNA
Stáří Výrazné projevy jsou patrné po 50 letech Závažné projevy jsou možné již ve 30 letech

Předpokládá se, že až do určité míry může pokožka odolávat stárnutí vlivem světla díky své schopnosti regenerace. V průběhu let je však pro tělo stále obtížnější zotavit se bez cizí pomoci. Následky fotopoškození se hromadí a stav pokožky se zhoršuje.

Fotostárnutí postihuje především otevřené oblasti – obličej, krk, dekolt, ruce. V závislosti na fototypu, životním stylu, genetice a dalších faktorech lze první známky změn zaznamenat již před 30. rokem života.

Proč domácí péče nestačí

Výhody vlastní péče o pleť proti stárnutí nelze přeceňovat. Hlavní je, aby péče byla správná – pečlivá, pravidelná a odpovídající individuálním potřebám těla. Pokud se o sebe čas od času staráte nebo používáte nevhodné prostředky, pak je nepravděpodobné, že se vám podaří dosáhnout požadovaného efektu. A každodenní výživa, hydratace, tonizace a čištění pleti, používání přípravků proti stárnutí a pečlivý přístup mohou prodloužit mládí.

pleťové krémy proti stárnutí

Kromě toho se na klinice doporučuje podstoupit procedury proti stárnutí. Krémy a séra, i ty nejdražší a nejkvalitnější, totiž působí pouze na svrchní vrstvy pokožky: epidermální bariéra brání aktivním složkám pronikat hlouběji. Účinek kosmetiky je tedy omezen pouze na epidermis. Pokud změny zasahují do hlubších struktur, pak přicházejí na řadu odborné postupy (anti-aging výzkum).

Stačí se podívat na staré fotografie a všimnout si, že ženy dříve stárly mnohem dříve než nyní. A důvod není jen ve zlepšování životní úrovně, ale také v tom, že moderní dívky více dbají na osobní péči – jak doma, tak v zaměstnání. Kosmetický průmysl se v posledních desetiletích rozvíjí obrovskou rychlostí a nyní existuje mnoho technologických postupů, o kterých se předchozím generacím ani nesnilo.

Především se jedná o injekční procedury, tzv. „injekce krásy". Pomocí injekcí se do hlubokých vrstev dermis zavádějí přípravky, které kompenzují nedostatek kyseliny hyaluronové a stimulují přirozené procesy regenerace a omlazení.

kosmetické injekce pro omlazení
 • mezoterapie;
 • Biorevitalizace;
 • Redermalizace;
 • bioreparace;
 • Plazmolifting.

Můžete také uvolnit svaly, zbavit se tak mimických vrásek (terapie botulotoxinem), odstranit lokální tukové zásoby (lipolytika) a dokonce upravit rysy obličeje (konturování), aniž byste se uchýlili k chirurgické plastické operaci.

efekt omlazení po chirurgické plastické operaci

Kromě injekčních procedur nabízejí kliniky hardware. K dosažení výsledků, které jsou doma nedosažitelné, vyžadují drahé high-tech vybavení. Jedná se o laserové instalace, přístroje pro fotoomlazení, laserový resurfacing, radiowave lifting nebo fokusovaný ultrazvuk.

fotorejuvenace pro pleť

Je třeba zdůraznit, že optimálního efektu lze dosáhnout kombinací běžné domácí péče s péčí odbornou. Každodenní používání kvalitní kosmetiky a odborná péče na klinice zajistí mladou, zářivou pleť v každém věku.

Kdy zahájit proceduru na klinice

Neexistuje jediný rozvrh pro každého: absolutně všechny postupy péče jsou vybírány individuálně. Lidé nestárnou podle vzoru, nějaké mimické vrásky se mohou objevit ve 20 letech a někdo se i ve 40 raduje z hladkosti pleti. Musíte se zaměřit pouze na osobní vlastnosti, a ne na „průměrnou teplotu v nemocnici" a příklad přítelkyň.

Lékařům, kteří dávají doporučení a znají pouze věk pacienta, by se nemělo věřit: pouze po interním vyšetření lze vyvinout taktiku léčby.

Protože je obtížné nezávisle posoudit stav pokožky, doporučuje se pravidelně přicházet na konzultaci s kosmetologem.

konzultace s kosmetologem

Profesionál si všimne nezřejmých známek věku a dá včas doporučení k nápravě situace a prevenci stárnutí. V některých případech postačí domácí péče, a pokud není možné problém vyřešit vlastními silami, lékař doporučí účinné kosmetické procedury.

Terapeutické i preventivní zásahy musí být prováděny přísně podle indikací, jinak budou v nejlepším případě zbytečné a dokonce škodlivé. Například zneužívání výplní v mladém věku může po několika letech vést k natažení kůže a vzniku vrásek.

Proti:
Kompetentní lékař nebude ukládat zbytečné postupy a neodrazovat pacienta od zbytečných zásahů tím, že nabídne účinnější alternativu. Vyplatí se tedy najít si čas a najít kvalifikovaného lékaře, kterému budete důvěřovat a naslouchat jeho doporučením.

Nejúčinnější anti-age procedury

Opět neexistuje žádné univerzální řešení. Každý postup na klinice bude užitečný a účinný, pokud bude správně vybrán. Naopak jakýkoli druh vlivu může být zbytečný, pokud je zvolen nesprávně.

Všechny postupy musí být prováděny včas a podle pokynů. Nespěchejte a začněte bojovat proti stárnutí ve věku 20 let, například absolvováním biorevitalizačních kurzů - mladá pleť nezíská očekávané výhody z takové expozice. Kyselina hyaluronová má výjimečné vlastnosti a dokáže zázraky, ale pokud je pokožka dobře hydratovaná, bez známek vadnutí, fotopoškození, solárního lentiga a zvýšené suchosti, pak nelze očekávat znatelné výsledky.

redermalizaci pro mladé pacienty

Pro malé pacienty je vhodnější kurz mezoterapie nebo redermalizace. Ale v pokročilejším věku, v přítomnosti suchosti, vrásek, pigmentace a ochabnutí, bude biorevitalizace skutečnou spásou.

Některé postupy jsou zaměřeny na řešení konkrétních problémů, například odstranění tukových usazenin nebo zpevnění. Jiné jsou všestrannější. Například plazmolifting, bioreparace, redermalizace, fotoomlazení současně osvěží, vyrovná reliéf a odstín, vyhlazuje a stimuluje obnovu pleti.

Úkoly a způsoby řešení

Většina lidí hodnotí svůj druh komplexně. Nikdo neřekne „má elastickou kůži a jasný ovál obličeje", charakteristika bude znít jednodušeji – „vypadá mladě". Naopak jiní nebudou zabíhat do detailů a zjišťovat, proč žena vypadá ve středním věku – kvůli loutkovým vráskám, výrazným nasolabiálním rýhám, blechám, pigmentaci nebo nápadné ochablé epidermis.

Kosmetologové se dívají na tváře trochu jinak. Mládí je pro ně komplexem jednotlivých detailů, které vytvářejí celistvý obraz. Zkušený specialista okamžitě vidí, co je třeba udělat, aby obličej vypadal mladší. Někdo bude muset vyhladit vrásky, někdo bude muset dát jasnost oválu, někdo bude muset odstranit pigmentaci.

dobře upravenou pokožku obličeje

Někdy k dosažení znatelného omlazujícího účinku stačí jeden typ procedury, někdy je nutná kombinace různých typů manipulace. V každém případě lékař předepisuje postupy s přihlédnutím ke stavu kůže a existujícím defektům.

 • Mimické vrásky, patrné i při úplné relaxaci obličeje. Na pomoc přicházejí injekce botulotoxinu. Svalový relaxant uvolňuje svaly, uvolňuje napětí – a pokožka je také vyhlazená. Toxinové injekce se někdy používají jako preventivní opatření, ale jsou zvláště účinné, pokud je kůže již porušena. Někdy může být svalový relaxant doplněn procedurami stimulujícími regenerační procesy. Hluboké vrásky lze zevnitř vyplnit výplněmi;
 • Suchost epidermis. Tento problém se řeší pomocí injekcí přípravků na bázi kyseliny hyaluronové. Dobře se osvědčila biorevitalizace, bioreparace, redermalizace, mezoterapie. Výběr techniky závisí na věku a individuálních vlastnostech pokožky;
 • Matná pleť. Pokud se buňky epidermis pomalu obnovují, bude účinný chemický peeling nebo jeho laserová alternativa. Pro zlepšení odstínu „zevnitř" se doporučují různé injekční postupy, například plazmolifting a bioreparace;
 • Vrásky a záhyby. V závislosti na hloubce, umístění a příčině vrásek s nimi můžete bojovat botulotoxinovými injekcemi, laserovým resurfacingem, peelingem, fotoomlazením, hloubkovou hydratací;
 • "Plovoucí" ovál. S gravitační ptózou, výskytem druhé brady a čelistí dobře pomáhají postupy, jako je vystavení soustředěnému ultrazvuku, jehla, radiofrekvenční lasery. Jsou ukázány i techniky nití: v tomto případě se používají nitě se zářezy, které zvedají tkáně a tvoří tzv. „trojúhelník mládí";
 • Tukové zásoby na obličeji. Lipolitické injekce pomohou zbavit se druhé brady a dalších místních tukových usazenin. Alternativou může být RF-lifting (rádiové vlnové zvedání), který poskytuje znatelný utahovací efekt;
 • Nasolabiální rýhy. Existuje mnoho způsobů, jak se vypořádat s ošklivými záhyby. Výplň můžete použít do nosoústní rýhy. A můžete zvětšit objem zygomatické oblasti, abyste zvedli tváře, nebo použít techniky nití. Optimální možnost je vybrána po interním vyšetření na klinice;
 • Velké póry. Majitelky mastné pleti si postupem času všímají zvětšení velikosti pórů, zejména v T-zóně. Chemický peeling pomůže s touto vadou bojovat. Stejně účinným řešením by byl laserový resurfacing;
 • Ztráta objemů. V průběhu let se kůže a podkožní tuk ztenčují a v důsledku toho se ztrácí objem v oblasti čela, spánků a lícních kostí. Mírné použití plniv umožňuje, aby byly funkce výraznější. Gely na bázi stabilizované kyseliny hyaluronové, kyseliny polymléčné nebo hydroxyapatitu vápenatého se vstřikují hluboko pod kůži a vytvářejí objem přesně tam, kde je potřeba. V průběhu času se plniva rozpadají a jsou přirozeně vylučovány z těla;
 • Ochablost, ztráta elasticity. Syntéza kolagenu a elastinu se s věkem zpomaluje. Úkolem kosmetičky je stimulovat tyto procesy. K dosažení tohoto cíle se dobře hodí injekční postupy (od plazmového liftingu po redermalizaci), fotoomlazení na přístroji a vytvoření vláknitého rámu v tloušťce dermis. Alginátové masky se také stanou účinným řešením;
 • Pigmentace. Peelingy, fotorejuvenace, laserový resurfacing, všechny druhy injekčních procedur pomohou vyrovnat se se stařeckými skvrnami, solárním lentigem, nerovnoměrným tónem pleti;
 • Kuperóza, cévní defekty. V této situaci se dobře osvědčilo fotoomlazení. Pod vlivem pulzních záblesků se kapiláry srážejí a pleť se vyrovnává.

Prvním krokem k zachování mládí je najít dobrou kliniku s kvalifikovanými kosmetology. A pak už zbývá jen důvěřovat lékaři, který vybere nejvhodnější procedury s anti-aging efektem. Všechny typy profesionální expozice poskytují prodloužený účinek po dobu nejméně několika měsíců nebo dokonce let. Můžete tak zastavit čas a oddálit výskyt známek souvisejících s věkem.

správná péče o pleť

A samozřejmě nezapomeňte na domácí péči – tu žádné profesionální kosmetické procedury nezruší. Každý den je potřeba pleť čistit, tonizovat, hydratovat a vyživovat, nezapomínat na domácí peelingy a masky. To je nezbytné jak pro prevenci vzniku změn souvisejících s věkem, tak pro zachování výsledků procedur na klinice.